If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth of distance run...

Chiny

niedziela, 07 lutego 2010

W sobotę w ”Dzień Dobry TVN” odwiedził nas m.in. Sławomir Swierzyński, lider najlepiej znanego zespołu disco polo Bayer Full. I opowiadał o wielkiej karierze, jaką jego zespół zaczyna właśnie w Chinach. Z jednej strony - wielkie gratulacje. Życzę jak największych sukcesów. Ale z drugiej - coś w tej opowieści pana Sławka nieprzyjemnie zgrzyta.

Bayer Full jedzie do Chin na zaproszenie Ministerstwa Radia i Telewizji. Ministerstwo tak się zaangażowało, że sam minister przyjeżdża za kilka miesięcy do Warszawy, żeby się z Bayerem spotkać.

Ale to nie wszystko - ministerstwo napisało zespołowi teksty piosenek. I zespół ma te teksty śpiewać. Po chińsku. Pan Sławek był tak uprzejmy, że tekstem jednej z piosenek się podzielił. I jak przeczytałem, to mnie lekko zmroziło. Ministerstwo wykorzystuje bowiem disco polo (a raczej trzeba by to nazwać disco china) to uprawiania topornej, nachalnej edukacji patriotycznej, która często zahacza o brutalny nacjonalizm w najgorszym chińskim stylu.

Oto fragment tekstu piosenki pt. JAK DŁUGI JEST WIELKI MUR, którą za kilka miesięcy Bayer Full będzie nagrywał w Państwie Środka:

Wszyscy mówią, że po obu stronach muru jest
ziemia ojczysta
Wiesz jak długi jest Chiński Mur
Bierze na barki zimne miesiące na pustynnej
granicy
I łączy dusze synów i córek Chin
Wszyscy mówią, że wokół roznosi się zapach
wielu kwiatów
Wiesz jak wiele doświadczył burz i śnieżyc
Krzepła na nim krew i zastygały ciała
bohaterów
Przenosi czeroną tarczę Słońca przez tysiące
kilometrów kraju
Słońce świeci
Mur jest długi
Trwa wiecznie niewzruszony

I tak dalej, i tak dalej... Czy widzicie te szeregi równo maszerujących młodych ludzi, którzy w takt Disco Polo bojowym krokiem idą umierać i zastygać na Murze? Albo w Tybecie? Albo na Tajwanie? Albo na Tiananmen?

13:54, bartosz.weglarczyk , Chiny
Link Komentarze (9) »
sobota, 25 kwietnia 2009

Obejrzyjcie sami. Ja nie jestem w stanie stwierdzić, na ile jest to wiarygodne. Ale może wśród czytelników Endgame jest ktoś, kto się na tym zna...

02:50, bartosz.weglarczyk , Chiny
Link Komentarze (11) »
czwartek, 22 stycznia 2009

No Orwell by nie uwierzył. W czasie transmisji na żywo z mowy inauguracyjnej Obamy chińska telewizja przerwała transmisję, bo Obama zaczął mówić o dyktaturze i komuniźmie i o tym, że dyktatorzy stoją po z. Wyraźnie zaambarasowana prowadząca musiała szybko wymyślić pytanie (o politykę gospodarczą Obamy) i zadać je równie zaskoczonej reporterce. W środę w gazetach ten fragment wystąpienia Obamy się również nie pokazał. Niesamowite:

09:15, bartosz.weglarczyk , Chiny
Link Komentarze (12) »
czwartek, 24 lipca 2008

Władze Pekinu umieściły w internecie ciekawą interaktywną mapę zanieczyszczenia powietrza w stolicy Chin. Można na niej sprawdzić, które ulice i dzielnice Pekinu omijać dziś, jutro i pojutrze.

 

18:53, bartosz.weglarczyk , Chiny
Link Komentarze (4) »
środa, 16 kwietnia 2008

Okazuje się, że chińskie prawo wymaga, by wszyscy zagraniczni przybysze - biznesmeni, turyści i dziennikarze - rejestrowali na milicji swe miejsce pobytu w ciągu 24 godzin od przyjazdu do tego kraju. Przypomniała o tym ostatnio swym obywatelom ambasada kanadyjska.

Nie dopełniłem tego obowiązku będąc w Chinach, ale zdaje się że bardzo wielu przybyszy do Kraju Wielkiego Muru tego obowiązku nie dopełnia. Ciekawe - czy czytelnicy tego blogu zetknęli się kiedykolwiek z tym wymogiem?

18:17, bartosz.weglarczyk , Chiny
Link Komentarze (18) »
wyborcza.pl
Bartosz Węglarczyk

Szef działu zagranicznego Gazety Wyborczej

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi

Endgame

↑ Grab this Headline Animator

Subscribe to Endgame by Email