If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth of distance run...

Afryka

środa, 19 sierpnia 2009

Przeglądając po powrocie z wakacji stosy tekstów i informacji właśnie trafiłem na niezwykłe oświadczenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, chyba niezauważone przez nasze media. Otóz 15 lipca Burundi jako ostatni kraj Afryki złożyło akt ratyfikacji pod Traktatem z Pelindaby.

Traktat zakazuje budowy, przechowywania i używania broni nuklearnej. Podpis Burundi oznacza, że od tego dnia Afryka jest strefą zakazaną dla broni nuklearnej. I bardzo dobrze.

Ale to jeszcze nie wszystko. Wejście Pelindaby w życie oznacza, że CAŁA południowa półkula Ziemi jest strefą wolną od broni nuklearnej. Oto inne strefy:

Traktat z Tlatelolco (Am. Łac. i Karaiby)

(33 kraje od  2002 r.)
Traktat z Rarotongi (Płd. Pacyfik) (13 krajów od 1986 r.)
Traktat z Bangkoku (ASEAN) (10 krajów od 1997 r.)
Traktat z Pelindaby (Afryka) (28 krajów od 2009 r.)
NWFZ (byłe republiki azjatyckie ZSRR) (5 krajów od 2009 r.)
17:27, bartosz.weglarczyk , Afryka
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 kwietnia 2009

Nie, to nie jest wpis na temat ONZ-owskiej konferencji w Genewie. Ahmadineżad znowu się tam popisał elokwencją, porządni ludzie wyszli z sali, reszta zachowała się, jak się zachowała i Bóg z nimi.

Ten wpis jest o fascynującym artykule w W New York Timesie, w którym wieloletni pracownik ONZ opisuje metody walki z porywaczami i piratami. I opowiada m.in.. jak w 1995 r. ONZ-owcy w zniszczonej wojnami, suszą i powszechnym brakiem wszystkiego Somalii walczyli z porywaczami kilku pracowników organizacji charytatywnych:

In 1995, for example, the water supply for Mogadishu, the capital, was shut off by the United Nations humanitarian agencies until a hostage who worked for another aid organization was released. On the first day of the shutoff, the women who collected water from public distribution points yelled at the kidnappers; on the second day they stoned them; on the third day they shot at them; on the fourth day, the hostage was released.

Muszę powiedzieć, że mnie zamurowało. Że co? ONZ odciął wodę od całego miasta pełnego cywilów, bo ktoś porwał JEDNEGO pracownika organizacji charytatywnej?! Ten sam ONZ, który wyrażał oburzenie z powodu częciowego ocięcia prądu przez Izrael do Strefy Gazy, gdy jej przywódcy ostrzeliwali tysiące mieszkańców Izraela z rakiet? Ten sam ONZ, który potępiał Izrael za nieproporcjonalną odpowiedź?! Odcięli ludziom wodę, do cholery! Zmusili kobiety szukające wody dla swych rodzin, żeby za nich szukały porywaczy! 

Co za bandycki cynizm. Od lat zajmuję się ONZ-em i zawsze mam wrażenie, że już mnie niczym nie zaskoczą. I stale zaskakują.

09:26, bartosz.weglarczyk , Afryka
Link Komentarze (27) »
czwartek, 10 lipca 2008

David Axe ze amerykańskiego znanego blogu DANGER ROOM spędził trochę czasu z polskimi żołnierzami w Czadzie. I jest mu ich bardzo żal. Jeśli to, co pisze, jest prawdą, to jest bardzo niedobrze.

Polscy żołnierze mają więc - według Axe'a - wykopane w ziemi dziury jako latryny. Śpią w namiotach, które stale zrywa wiatr. Wreszcie jedzą bardzo, bardzo źle. Polska grupa budująca bazę dla Polaków je bez przerwy te same racje wojskowe - dużo cukru, dwa rodzaje obrzydliwego suszonego mięsa i cztery twarde na kamień suchary.

Według Axe'a polskie racje są koszmarnie niedobre. Pewien irlandzki żołnierz korzystając z polskiej gościny miał się zastanawiać, czy nie są to racje z czasów zimnej wojny, do wyjazdu do Czadu przechowywane gdzieś w bunkrze.

Może ten blog czytają polscy żołnierze w Czadzie lub innych polskich misjach. Napiszcie, jak i co jecie.

00:58, bartosz.weglarczyk , Afryka
Link Komentarze (23) »
czwartek, 24 stycznia 2008

Doskonały blog THE LONF WAR JOURNAL przygotował świetny pokaz zdjęć ludzi, którzy kierują Unią Sądów Islamskich, czyli największym i najpotężniejszym ugrupowaniem islamskiego fundamentalizmu na kontynencie afrykańskim.

Warto popatrzeć na ludzi, o którym sporo się media rozpisują, ale których rzadko kiedy oglądamy.

09:27, bartosz.weglarczyk , Afryka
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 30 lipca 2007

Kto wywołał konflikt w Darfurze? Żydzi.

Tak uważa sudański minister obrony Abdel Rahim Mohammed Hussajn, który w wywiadzie dla saudyjskiej gazety OKAZ powiedział, że 24 organizacje żydowskie sponsorują finansowo darfurskich rebeliantów i podsycają konflikt, w którym tak naprawdę zginęło wielokrotnie mniej ludzi, niż piszą organizacje humanitarne.

I w ogóle - uważa minister - w Darfurze mamy do czynienia ze zwykłym konfliktem o wodę między farmerami i hodowcami bydła. No po prostu jak w westernach Forda.

12:26, bartosz.weglarczyk , Afryka
Link Komentarze (9) »
niedziela, 13 maja 2007

Moja ulubiona instytucja - ONZ - znowu postarała się o skandal. Przewodniczącym Komisji ONZ ds. Zrównoważonego Rozwoju zostao Zimbabwe, kraj z jednym z najgorszych wyników jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka.

Zimbabawe dostało stanowisko, bo teraz przysługiwało ono Afryce, która w negocjacjach między sobą wybrała właśnie ten kraj. Na czele komisji, która mówiąc ogólnie zajmuje się pomaganiem Trzeciemu Światu w doganianiu Pierwszego Świata, stanie minister środowiska Zimbabwe.

Problem w tym, że przewodniczący komisji nie będzie mógł przyjechać np. do Polski. UE i USA nałożyły bowiem na Zimbabwe liczne sankcje za masowe łamanie praw człowieka. Sankcje przewidują m.in. zakaz wjazdu do USA i UE dla wysokich urzędników rządu Zimbabwe.

I tak się ta instytucja kręci.

UPDATE Poprawiłem nazwę Komisji. Dziękuję, kataryno.

16:37, bartosz.weglarczyk , Afryka
Link Komentarze (66) »
 
1 , 2 , 3
wyborcza.pl
Bartosz Węglarczyk

Szef działu zagranicznego Gazety Wyborczej

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi

Endgame

↑ Grab this Headline Animator

Subscribe to Endgame by Email