If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth of distance run...

Wschód

czwartek, 25 lutego 2010

Na dzisiejszym zaprzysiężeniu Wiktora Janukowycza na prezydenta Ukrainy nie było ani odchodzącego prezydenta, ani obecnej pani premier, ani połowy wiernych im deputowanych. Widok Janukowycza wchodzącego do pustego w połowie parlamentu był niesamowity.

 

Janukowycz przejmuje dowództwo nad siłami zbrojnyymi (fot. Reuters)

Janukowycz nie jest moim bohaterem. Juszczenko i Tymoszenko mają rację, że będzie wpychał Ukrainę w objęcia Rosji, nie mam co do tego wątpliwości. Ale demokracja jest demokracją, a wyrok wyborców wyrokiem wyborców. Pogarda Juszczenki i Tymoszenko dla tego wyroku wyborców jest faktycznie wyrazem ich pogardy dla demokracji. Widok pustych foteli w parlamencie zdecydowanie oddala Ukrainę od standardów europejskich, a więc po prostu od Europy.

17:43, bartosz.weglarczyk , Wschód
Link Komentarze (14) »
poniedziałek, 08 lutego 2010

Wiktor Janukowycz tym razem zgodnie z prawem wygrał wybory prezydenckie na Ukrainie. Ja należę do tych, którym było wszystko jedno, czy wygra on, czy Julia Tymoszenko. Cieszę się jednak, że wybory były (w miarę) wolne.

Teraz pora na trochę real politik. Nie wiem, dokąd wybierze się Janukowycz z pierwszą wizytą zagraniczną. Mam nadzieję, że nie będzie to Moskwa albo Mińsk. Ale chciałbym, żeby jedną z pierwszych stolic, do której zawita, była Warszawa.

Prezydent Kaczyński powinien jak najszybciej go do Polski zaprosić. Im szybciej zaczniemy przekonywać Janukowycza, że zależy nam na losie Ukrainy, tym lepiej. Im szybko się do nas przekona, tym lepiej. Niech przyjedzie, niech się spotka z prezydentem, premierem, niech jego ludzie szybko się poznają z naszymi. Aleksander Kwaśniewski ma po niebieskiej stronie znajomych, trzeba to wykorzystać.

Jutro w Gazecie ukaże się wywiad z jednym z najbliższych i najważniejszych współpracowników nowego prezydenta Ukrainy. To człowiek z dobrą znajomością Polski i z polskim śladem w biografii. Powinniśmy to również jak najszybciej wykorzystać. Ukraina będzie niebieska przez najbliższe lata, pora się z tym oswoić i coś na tym ugrać.

20:12, bartosz.weglarczyk , Wschód
Link Komentarze (8) »
środa, 25 marca 2009

Federacja Naukowców Amerykańskich opublikowała fascynujące tłumaczenie rosyjskiego artykułu z biogramami najwyższych rangą urzędników i oficerów rosyjskiego MON. Polecam.

 

Angielskie tłumaczenie tutaj.

01:08, bartosz.weglarczyk , Wschód
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 23 lutego 2009

Takie rzeczy zdarzają się tylko w filmach - tak mi się przynajmniej dotąd zdawało. Ale proszę - ktoś znalazł na polu bitwy na Krymie kule z 1854 roku, które zderzyły się w powietrzu. Wow:

Fot. English Russia

17:36, bartosz.weglarczyk , Wschód
Link Komentarze (7) »
sobota, 17 stycznia 2009

Pod takim tytułem ktoś zamieścił na YouTube fragment wywiadu z panią gdzieś na ulicy białoruskiego miasta. Pani opowiada o tym, że opozycję trzeba rozstrzelać, obedrzeć ze skóry żywcem lub zagazować, bo pan prezydent Łukaszenko tam udanie przeprowadził Białoruś od komunizmu do demokracji. I żeby żył wiecznie, i rządził wiecznie, i żeby ta opozycja za amerykańskie pieniądze poszła do diabła, tfu (pani na koniec wywiadu już kompletnie traci rozum):

11:17, bartosz.weglarczyk , Wschód
Link Komentarze (9) »
środa, 21 listopada 2007

Mija właśnie rok od momentu, gdy UE przedstawiła Białorusi propozycję - wy spełnicie nasze 12 postulatów, my otworzymy z wami dialog polityczny i zakończymy banicję dyplomatyczną.

Owe "12 propozycji" przeszło w zasadzie bez echa, choć np. GW o nich pisała. Rok później słyszymy z unijnych źródeł dyplomatycznych w Mińsku, że pojawiła się iskierka nadziei na zmiany.

Owe 12 propozycji dotyczy 12 łatwych kroków - zwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania nękania opozycjonistów, a skończywszy na dużo trudniejszych do przyjęcia dla reżimu, jak przeprowadzenie wolnych wyborów czy rozpoczęcie prawdziwych śledztw w sprawie zaginęcie działaczy opozycjnych w ostatnich latach.

Według dochodzących z Mińska informacji białoruskie władze zaczynają wreszcie traktować owe 12 propozycji poważnie. Chcą o nich rozmawiać, dyskutować. To jeszcze niewiele znaczy, ale wolę być w sprawie Białorusi optymistą :)

Białoruś jest dyktaturą, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Są jednak dyktatury twarde i miękkie. Jest coś niesamowitego w prostym fakcie, że Białoruś jest ostatnim krajem w Europie, w którym idzie się do więzienia za to, co się mówi.

Białoruś zyskałaby potwornie w oczach Zachodu, gdyby reżim tylko zaprzestał wsadzania opozycji do więzień. A przecież Białoruś nie skazuje ludzi na zesłanie na Syberię czy dożywocie. Mówimy o nękaniu opozycji w większości wyrokami niskimi, często kilkunastu dni więzienia.

Wydawałoby się więc, że dla reżimu Łukaszenki rezygnacja z tego jednego środku zniewolenia społeczeństwa nie powinna być wielką ceną za polepszenie swego wizerunku.

Wiele wskazuje na to, że Łukaszenko wydaje się tę prawdę wreszcie pojmować. W Brukseli panuje przekonanie, że Białoruś szuka możliwości poprawienia stosunków z Europą - podobno po latach oporu reżim zgodził się wreszcie na otwarcie w Mińsku pełnego przedstawicielstwa UE.

Trzymajmy więc kciuki za to, że Łukaszenko się choć trochę opamięta i ludzie przestaną być skazywani na więzienie np. za napisanie na murze "Łukaszenko precz!".

09:37, bartosz.weglarczyk , Wschód
Link Komentarze (3) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8
wyborcza.pl
Bartosz Węglarczyk

Szef działu zagranicznego Gazety Wyborczej

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi

Endgame

↑ Grab this Headline Animator

Subscribe to Endgame by Email