If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth of distance run...
czwartek, 25 lutego 2010

Na dzisiejszym zaprzysiężeniu Wiktora Janukowycza na prezydenta Ukrainy nie było ani odchodzącego prezydenta, ani obecnej pani premier, ani połowy wiernych im deputowanych. Widok Janukowycza wchodzącego do pustego w połowie parlamentu był niesamowity.

 

Janukowycz przejmuje dowództwo nad siłami zbrojnyymi (fot. Reuters)

Janukowycz nie jest moim bohaterem. Juszczenko i Tymoszenko mają rację, że będzie wpychał Ukrainę w objęcia Rosji, nie mam co do tego wątpliwości. Ale demokracja jest demokracją, a wyrok wyborców wyrokiem wyborców. Pogarda Juszczenki i Tymoszenko dla tego wyroku wyborców jest faktycznie wyrazem ich pogardy dla demokracji. Widok pustych foteli w parlamencie zdecydowanie oddala Ukrainę od standardów europejskich, a więc po prostu od Europy.

17:43, bartosz.weglarczyk , Wschód
Link Komentarze (14) »
wtorek, 23 lutego 2010

Ta reklama Old Spice jest w tej chwili największym hitem amerykańskiej telewizji. Rzeczywiście jest fenomenalna - inteligentna, sprytna i bardzo, bardzo zabawna. Jest też niesamowita z technicznego punktu widzenia:

Zastanawiacie się, jak oni to zrobili? Czy i gdzie są efekty specjalne? Komputerowe? Czy w ogóle są? Leo Laporte z Twita zapytał realizatorów reklamy i ich opowieść jest naprawdę wciągająca. Powiem tylko tyle - tak, prysznic działa, woda się z niego naprawdę leje. Koń też jest prawdziwy:

01:22, bartosz.weglarczyk , TV
Link Komentarze (1) »
środa, 10 lutego 2010

Polski MSZ źle zrobił nie odwołując wizyty ministra spraw zagranicznych w Warszawie kilka dni po tym, jak białoruska milicja siłą odebrała Polonii Dom Polski w Iwieńcu i zatrzymywała pod aabsurdalnymi zarzutami działaczy Związku Polaków.

Wizyta tak wysokiej rangi przedstawiciela białoruskiej rządu w kraju UE powinna być nagrodą za dobre zachowanie Mińska. Powinna być premią, bo jest medialnie głośna i w białoruskich mediach będzie słusznie przedstawiana jako kolejny przykład wychodzenia tego kraju z europejskiej izolacji.

Tymczasem sytuacja białoruskich Polaków jest z miesiąca na miesiąc coraz gorsza. Za chwilę w rękach prawowitego Związku Polaków nie będzie już żadnego Domu Polskiego, nie będzie też polskiej szkoły i działalności humanitarnej Związku. Reżim Łukaszenki będzie dalej konsolidował władzę, np. odcinając opozycję od internetu, ostatniego wolnego medium na Białorusi. Społeczeństwo obywatelskie, a raczej jego zaczątki, przestanie na Białorusi istnieć.

Odwołanie wizyty szefa białoruskiego MSZ w Warszawie nie jest zamrażaniem czegokolwiek, jest głosem sprzeciwu i uznaniem prawdy - nie mieliśmy i nie mamy żadnego wpływu na białoruskie władze. Wiara w siłę rozmowy jest przeważnie dobra, ale nie może być dogmatem.

 

poniedziałek, 08 lutego 2010

Wiktor Janukowycz tym razem zgodnie z prawem wygrał wybory prezydenckie na Ukrainie. Ja należę do tych, którym było wszystko jedno, czy wygra on, czy Julia Tymoszenko. Cieszę się jednak, że wybory były (w miarę) wolne.

Teraz pora na trochę real politik. Nie wiem, dokąd wybierze się Janukowycz z pierwszą wizytą zagraniczną. Mam nadzieję, że nie będzie to Moskwa albo Mińsk. Ale chciałbym, żeby jedną z pierwszych stolic, do której zawita, była Warszawa.

Prezydent Kaczyński powinien jak najszybciej go do Polski zaprosić. Im szybciej zaczniemy przekonywać Janukowycza, że zależy nam na losie Ukrainy, tym lepiej. Im szybko się do nas przekona, tym lepiej. Niech przyjedzie, niech się spotka z prezydentem, premierem, niech jego ludzie szybko się poznają z naszymi. Aleksander Kwaśniewski ma po niebieskiej stronie znajomych, trzeba to wykorzystać.

Jutro w Gazecie ukaże się wywiad z jednym z najbliższych i najważniejszych współpracowników nowego prezydenta Ukrainy. To człowiek z dobrą znajomością Polski i z polskim śladem w biografii. Powinniśmy to również jak najszybciej wykorzystać. Ukraina będzie niebieska przez najbliższe lata, pora się z tym oswoić i coś na tym ugrać.

20:12, bartosz.weglarczyk , Wschód
Link Komentarze (8) »

Dziś w nocy Święci pokonali Koltów. Hura. Ale jak powszechnie wiadomo, na Super Bowl najwazniejsze są... reklamy. Oto mój prywatny wybór najlepszych regorocznych spotów:

Mój numer jeden:

14:53, bartosz.weglarczyk , TV
Link Komentarze (2) »
niedziela, 07 lutego 2010

W sobotę w ”Dzień Dobry TVN” odwiedził nas m.in. Sławomir Swierzyński, lider najlepiej znanego zespołu disco polo Bayer Full. I opowiadał o wielkiej karierze, jaką jego zespół zaczyna właśnie w Chinach. Z jednej strony - wielkie gratulacje. Życzę jak największych sukcesów. Ale z drugiej - coś w tej opowieści pana Sławka nieprzyjemnie zgrzyta.

Bayer Full jedzie do Chin na zaproszenie Ministerstwa Radia i Telewizji. Ministerstwo tak się zaangażowało, że sam minister przyjeżdża za kilka miesięcy do Warszawy, żeby się z Bayerem spotkać.

Ale to nie wszystko - ministerstwo napisało zespołowi teksty piosenek. I zespół ma te teksty śpiewać. Po chińsku. Pan Sławek był tak uprzejmy, że tekstem jednej z piosenek się podzielił. I jak przeczytałem, to mnie lekko zmroziło. Ministerstwo wykorzystuje bowiem disco polo (a raczej trzeba by to nazwać disco china) to uprawiania topornej, nachalnej edukacji patriotycznej, która często zahacza o brutalny nacjonalizm w najgorszym chińskim stylu.

Oto fragment tekstu piosenki pt. JAK DŁUGI JEST WIELKI MUR, którą za kilka miesięcy Bayer Full będzie nagrywał w Państwie Środka:

Wszyscy mówią, że po obu stronach muru jest
ziemia ojczysta
Wiesz jak długi jest Chiński Mur
Bierze na barki zimne miesiące na pustynnej
granicy
I łączy dusze synów i córek Chin
Wszyscy mówią, że wokół roznosi się zapach
wielu kwiatów
Wiesz jak wiele doświadczył burz i śnieżyc
Krzepła na nim krew i zastygały ciała
bohaterów
Przenosi czeroną tarczę Słońca przez tysiące
kilometrów kraju
Słońce świeci
Mur jest długi
Trwa wiecznie niewzruszony

I tak dalej, i tak dalej... Czy widzicie te szeregi równo maszerujących młodych ludzi, którzy w takt Disco Polo bojowym krokiem idą umierać i zastygać na Murze? Albo w Tybecie? Albo na Tajwanie? Albo na Tiananmen?

13:54, bartosz.weglarczyk , Chiny
Link Komentarze (9) »
wyborcza.pl
Bartosz Węglarczyk

Szef działu zagranicznego Gazety Wyborczej

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi

Endgame

↑ Grab this Headline Animator

Subscribe to Endgame by Email