If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth of distance run...
Blog > Komentarze do wpisu

Zdrowy Obama

Do późnej nocy kongresmani głosowali nad ustawą o reformie służby zdrowia, ostatecznie przyjmując ją o 22.48 (ustawę o przyjęciu Polski do NATO też głosowali po nocy, dokładnie o 22.17).

Wraz z ogłoszeniem wyników głosowania Barack Obama przeszedł do historii. Już nie jako pierwszy czarnoskóry polityk, który zajął to stanowisko, lecz jako pierwszy w historii prezydent USA, który obiecał i dotrzymał obietnicy objęcia wszystkich Amerykanów ubezpieczeniem zdrowotnym (no, prawie wszystkich, ale generalnie wszystkich tych, którzy chcą być takim ubezpieczeniem objęci).

W ten sposób Obama wymazuje jeden z dwóch wstydów Ameryki (drugim jest zdecydowanie zbyt szeroki - tak, wiem, moim zdaniem - dostęp do broni). Przy wszystkich krytycznych uwagach na temat reformy, przy całej złożoności tej debaty (a krytycy ustawy Obamy mieli troszkę racji i słusznie prezydent zrezygnował z kilku najbardziej kontrowersyjnych jej zapisów), było hańbą, że w Ameryce kilkadziesiąt milionów ludzi żyje bez żadnego ubezpieczenia.

Każdy, kto żył w USA wie, że jeśli ma się dobrą pracę, to ubezpieczenie nie stanowi problemu. Ten zaczyna się, gdy pracę się traci lub pracuje się na kiepskich warunkach. I o takich ludzi - w moim przekonaniu, zgadzam się tu z Obamą całkowicie - państwo ma prawo i obowiązek zadbać w jakimś podstawowym wymiarze.

Oczywiście, że tę reformę można jeszcze zepsuć. I oczywiście, że będą zdarzały się nadużycia, malwersacje, a opozycja wyciągnie każdy przypadek źle wydanego dolara na dowód, że Obama nie miał racji. Republikanie już zapowiadają, że najbliższe wybory do Kongresu uczynią referendum w sprawie służby zdrowia. Ludzie Obamy zaskakująco źle poprowadzili kampanię informacyjną na temat tej reformy - i dlatego dziś według sondaży więcej Amerykanów reofmry nie chce, niż chce. Zobaczymy, jak Demokraci poradzą sobie teraz.

wtorek, 23 marca 2010, bartosz.weglarczyk

Polecane wpisy

  • My marionetki

    Właśnie skończyłem oglądać WŁADCÓW MARIONETEK Tomka Sekielskiego. Przy kilku słabościach to z pewnością najlepszy dokument ostatnich lat o polskiej polityce. Za

  • Dla miłośników bombowców

    Do poczytania na sobotę - Eward Luttwak w nowym FOREIGN POLICY o wadach i zaletach nalotów bombowych we współczesnych konfliktach. Jedna z ciekawych danych z te

  • Dla miłośników Hitchcocka

    Wielki reżyser znany był z tego, że musiał się pokazać - choć na sekundę - w każdym swym filmie. Poniżej kapitalny montaż tych cameo:

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
tomek_hardyk
2010/03/23 12:07:53
Czemu Pan tak rzadko pisze?
-
2010/03/23 12:09:16
@TOMEK: ah, bo coraz częściej sobie myślę, że za dużo nerwów to kosztuje :)
-
p.wolejko
2010/03/23 13:04:01
Złe podejście, więcej luzu pozwoli zaoszczędzić nerwy :)

pozdrawiam,
PW
-
2010/03/23 13:39:22
Panie redaktorze,
Jak nie ma czasu to może profil na Twitterze?Szybciej będzie :)
-
2010/03/23 15:49:50
objęcia wszystkich Amerykanów ubezpieczeniem zdrowotnym (no, prawie wszystkich, ale generalnie wszystkich tych, którzy chcą być takim ubezpieczeniem objęci).

- no wlasnie wszystkich - bo wykupienie ubezpieczenia bedzie obowiazkowe, a ci ktorzy nie wykupia beda musieli placic kare. W planie zatrudnienie armii pracownikow IRS do sciagania tych grzywn, ale hej - bezrobocie troche spadnie - same plusy!

a krytycy ustawy Obamy mieli troszkę racji i słusznie prezydent zrezygnował z kilku najbardziej kontrowersyjnych jej zapisów.

"troszke" mieli - "slusznie" zrezygnowal (to chyba eufemizm na wszystkie backdoor deals) - bo inaczej nijak nie mogli uzyskac tych 216 glosow i to w swojej partii...

Ludzie Obamy zaskakująco źle poprowadzili kampanię informacyjną na temat tej reformy - i dlatego dziś według sondaży więcej Amerykanów reofmry nie chce, niż chce.
Dlatego???
Obama przyznal, ze brak spolecznego poparcia jego reformy wynika z tego, ze chyba za slabo wytlumaczyl ludziom - innymi slowy - narod nie pojal - a tak tlumaczyl, wyjasnial - a ludzie nie zrozumieli...
-
bukol87
2010/03/23 16:53:40
Może dobrze, że Pan pisze tak rzadko, bo mówić o "wstydzie", że ktoś w USA nie miał ubezpieczenia to albo nieznajomość historii tego narodu, albo ignorowanie wartości, na których zbudowano to państwo. Nawet najwięksi marksiści na uniwersytetach usańskich nie powstydziliby się Pana notki.
-
2010/03/23 20:35:40
@Bartosz Węglarczyk

Niech Pan się nie przejmuje i pamięta o milczącej większości.
-
2010/03/23 20:57:55
@bukol87

Od człowieka który zamiast argumentów używa wyzwisk nie spodziewam się głębszej refleksji, ale retorycznie spytam czy Twoim zdaniem np. poprawka XIX do konstytucji USA nie narusza wartości na których zbudowane USA (i pozostałe też).

A pierwszym marksistą w historii był Jerzy Washington bo wysyłał żołnierzy żeby chronili pobór podatku, a o to kolonistom na pewno nie o to chodziło. Czyli zdradził wartości na których zbudowaneo USA.
-
bukol87
2010/03/23 20:59:38
@maciek608 oczywiście "milcząca większość" pasuje świetnie do tych 50% Amerykanów niezadowolonych z reformy służby zdrowia i do tych blisko 70%, którzy dawny system uważali za dobry.
-
2010/03/23 22:48:56
@bukol87

Określenie "milcząca większość" dotyczyła czytelników tego bloga nie obrażających innych w komentarzach. W przerwach w poszukiwaniu marksistów proponuję uważne czytanie komentarzy innych czytelników.
-
bukol87
2010/03/23 23:25:06
@maciek - co ma XIX poprawka do reformy służby zdrowia, czy mógłbyś mi wytłumaczyć? Co mają pozostałe (zwłaszcza pierwsze dziesięć) do reformy służby zdrowia?

Jeśli chciałbyś porównywać te dwie rzeczy (hcr oraz Poprawki do Konstytucji) to najpierw proponuje zajrzeć do Konstytucji USA (Article V) a potem zanalizować okoliczności w jakich przepychano ustawę. Następnie możesz zajrzeć do pism Adamsa czy Madisona i ogarnąć to, w jaki sposób Founding Fathers pojmowali wolność, konfrontując to z HCR (mowa o tej ustawie , która przeszła w niedziele) a w szczególności Section 1302 i 1501. Jak już będziesz uzbrojony w tą wiedzę to przeczytaj cokolwiek o Waszyngtonie i początkach powstawania USA. Z takim urężem unikniesz kolejnych kompromitacji.

Aha i proszę mi wytłumaczyć, w którym momencie obraziłem kogokolwiek w swojej wypowiedzi.
Daj jakiemukolwiek marksistowskiemu profesorowi w Stanach, a uwierz mi takich nie brakuje zwłaszcza na Uniwerkach w Nowej Anglii, przetłumaczony tekst Pana Węglarczyka a zapewniam Cię, że zagościłby na jego ustach szczery, radosny uśmiech.

Proponuję mniej wazeliniarstwa w stosunku do autora tego wpisu, a więcej racjonalnego myślenia.

Poruszony moją wypowiedzią? Jeśli tak to zapraszam na mój blog, twitter, facebook gdziekolwiek. Adresy znajdziesz pod "antyleft" w google. Tam będziesz mógł mnie zniszczyć w intelektualnej szermierce o systemie USA:) Pozdrawiam
-
2010/03/24 01:28:24
Healthcare Reform to sukces Baracka Obamy naprawdę historyczny, bo jest najważniejszym ustawodawstwem społecznym w USA od kilkudziesięciu lat. Ogromny krok naprzód - nawet w tym niedoskonałym kształcie, który nietkniętą pozostawia istotną patologie systemu, tj. priorytet zysków korporacji ubezpieczeniowych i farmaceutycznych nad interesem pacjentów. Reforma usuwa jednak wiele pomniejszych patologii, a przy okazji stanowi dotkliwe Waterloo repubsów, którzy tak się już zagubili, że dziś nawet zrównali reformę z... zamachami 9/11! co oznacza, że w pierwszym rzędzie reforma sprawdzi się w finansowaniu zastrzyków przeciw wściekliźnie, koniecznych do zaaplikowania w brzuchy kongresowej mniejszości :)
-
2010/03/24 09:26:44
@bukol87

Większość? To chyba masz nieaktualne dane:

www.gallup.com/poll/126929/Slim-Margin-Americans-Support-Healthcare-Bill-Passage.aspx
-
bukol87
2010/03/24 10:18:43
CNN/Opinion Research - 19 marzec 39% za 59 % przeciw
CBS News - 18 marzec 37-48
Rasmussen Reports - 18 marzec 41-54
FOX News - 16 marzec 35-55
Rasmussen Reports - 13 marzec 43-53
PPP (D) - 12 marzec 45-49
NBC News/Wall St. Jrnl - 11 marzec 36-48
Pew Research - 10 marzec 38-48

Ale skoro lubicie swoje zdania wyrabiać na podstawie jednego ośrodka sondażowego, no to tylko pogratulować.

@Winterm mówiąc o republikańskim Waterloo polecam zamieszczenie tutaj komentarza po listopadowych wyborach.
-
2010/03/24 13:56:28
@bukol87
rany, człowieku jak ci się nie podoba, nie czytaj, ja twojego bloga nie zamierzam nawet oglądać.

Jako ankieter mogę dodać, że nie istnieje coś takiego, jak wiarygodny sondaż polityczny.

@Bartosz Węglarczyk

Proszę się nie przejmować i pisać częściej!
-
bukol87
2010/03/24 16:33:24
Wiem, że w niektórych środowiskach preferuje się kółka wzajemnej adoracji i nie przyjmuje odmiennych opinii, więc mogę zrozumieć te komentarze.

Pan Węglarczyk napisał komentarz do HCR, ja go skrytykowałem, jeśli autor będzie chciał polemizować to będzie, jeśli nie to trudno. Przecież nie musi się tłumaczyć każdemu użytkownikowi z artykułów, które spłodził.

@Mocca97 wyluzuj więc.
A co do badań opinii publicznej to nie ja rozpocząłem linkowanie do badań gallupa, więc o co masz pretensje?
-
2010/03/24 18:06:36
Bubol87, wyzywanie autora bloga w komentarzu na jego blogu (bo twoim zdaniem "marksista" to zapewne obelga, podczas gdy określenia takie jak "wojna", "Sara Palin", "Wall Street", "wateboarding" itp dostarczają ci ekstatycznych podniet), po to, żeby jednocześnie reklamować swojego bloga podpinając się pod popularność cudzego, to tanie cwaniactwo. Ale jak się nie ma nic na poparcie "proright" , to pozostaje tylko pluć "antyleft" - wszak ostateczny argument przeciwników reformy oznaczał po prostu wyzywanie kongresmenów demokratycznych od "czarnuchów" i "pedałów"... więc łaskawie nie p...isz o "intelektualnej szermierce", i naucz się jeszcze czegoś o świecie, a nie tylko o korporacyjnej ideologii kapitalizmu.
A o listopadowe wybory jestem spokojny - repubsy tego, co zbudowano, już popsuć nie zdołają.
-
2010/03/24 18:31:00
@buko87

Nie bardzo wiem gdzie się skompromitowałem ale niech będzie, trudno.

1. Może jestem trochę staromodny ale jeżeli się na czyimś blogu (jako gość) pisze że ten ktoś powinien rzadziej pisać bo ma inne poglądy niż Ty a dodatkowo porównuje się go do marksistów, to myślę że to jednak mieści się w pojęciu obrazy.

2. Natomiast ja się czuję niezręcznie (bo nie każdy jest w stanie mnie obrazić) jeżeli zarzuca mi się coś takiego jak wazeliniarstwo, ergo brak samodzielnego myślenia. Jeżeli nie myślę samodzielnie to po co czytasz moje posty?

3. Nie mam zamiaru czytać Twojego bloga bardzo mi przykro, brak czasu. A jakoś specjalnie mnie nie zachęciłeś. Poza tym w naszych czasach trzeba uważać po po drugiej stronie dyskutantem może być Wikipedia :-).

4. Dlaczego poza tym nie mnie zachęciłeś do swojej osoby / bloga? Bo w ogóle nie odniosłeś się do meritum, którego być może nie zrozumiałeś. Starałem się delikatnie zwrócić Twoją uwagę na to, że trochę śmieszne jest wygłaszanie opinii, że reforma Obamy narusza "wartości na których zbudowane USA". Bo ja nie wiem, czy te wartości skończyły się kiedy Washington tłumił bunty przeciw podatkowi akcyzowemu, czy kiedy wprowadzono poprawkę o równości płci. Skoro zajmujesz się nauką zajrzyj do źródeł z końca XVIII i z pocz. XX wieku. Założę się, że w odpowiednich okresach znaleźli się zarówno przeciwnicy opodatkowania, jak i równości płci w konstytucji, którzy powoływali się na "wartości na których zbudowano USA". Czy nie brzmi to dzisiaj śmiesznie?

Uff, to chyba najdłuższy post w moim życiu. Ale to dlatego, że zależy mi żeby czytelnicy tego bloga dokładnie wiedzieli co myślę. Bo (UWAGA! Wazelina!) blog jest fajny i autor jest w porządku, tylko rzadko ostatnio pisze :-(
-
bukol87
2010/03/24 20:24:09
@winterm nie potrzebuję analizy moich poglądów politycznych, bo je znam.
Tak, czytając takie blogi jak ten i ogólnie opierając się na źródłach (omijam polskie, bo one są żałosne, więc zgaduję, że w twoim wypadku może to być NYT, Politico, Huffington, Daily Kos może CNN, może ABC i MSNBC) to masz rację. Jedynym argumentem Reps było wyzywanie od czarnuchów:) Gratuluję obiektywnego spojrzenia na sprawę:)

@maciek608
akapitami:
1. Nie porównałem osoby Bartosza Weglarczyka do marksisty, nadmieniłem jedynie, że wpis, który skomentowałem mógłby naprawdę łechtać marksistów amerykańskich. I nie wiem co obraźliwe jest w marksiźmie? Marksizm to jeszcze nie komunizm mój drogi co najwyżej Far Left
2. nie ma co komentować
3. Link do bloga podałem tylko po to, by zaprosić do dyskusji. Nie chcesz, nie zmuszam Cię - proste. Jeśli masz obawy, że rozmawiasz z Wiki to możesz Tweetować praktycznie na Live.
4. Zajmuję się niejako zawodowo wymiarem aksjologicznym amerykańskiego systemu politycznego i nie rozwodząc się nad tym tematem zbyt obszernie zdradzę jedynie konkluzję, która nasuwa się po analizie źródeł dotyczących Founding Fathers i późniejszych przewartościowaniach bądź kontynuacji ich myśli. Stany Zjednoczone mogą być potęgą jedynie wtedy, kiedy zbliżą się do przesłania FF. Imperialistyczna i rozbuchana prezydencja za czasów Starszego Busha, Clintona i Młodszego Busha a teraz spotęgowana przez czarnoskórego Obamę sprawia, że USA tracą pozycję hegemona w stosunkach międzynarodowych. Centralizm, zabieranie wolności obywatelom i wkłądanie kija w trybiki wolnego rynku to nie jest droga, którą USA powinny podążać. I to powie ci zatwardziały redneck z Alabamy, postępowy Dem ze Wschodniego Wybrzeża i politycy, nie zważając na opcje polityczne.
Co innego jednak przekonania a co innego działania polityczne. Władza deprawuje i degeneruje (chyba jedno z głównych przesłań FF) a tak bezczelnych i aroganckich decydentów USA nie miały od wielu lat.
-
2010/03/27 06:27:23
na szczescie madrosc i przenikliwosc winterma nie wylewa sie poza Polske...apelowac do tego osobnika, zeby siedziec cicho jak sie nie ma o czyms pojecia jest niestety wysilkiem zmarnowanym
-
2010/03/27 06:37:03
"naucz się jeszcze czegoś o świecie, a nie tylko o korporacyjnej ideologii kapitalizmu"....:))))) absolutny klasyk...palce lizac.
-
2010/03/28 20:52:20
jesli palce lizac to ja czekam na notke BW z ketchupem i majonezem :-)
-
2010/04/02 21:19:37
No ale jak Amerykanie wydają taką ogromną kasę na ubezpieczenia, to na armii będą oszczędzać, a wtedy kto nas przed Ruskimi obroni Panie Węglarczyk?
A Tusk na naszej Polskiej armii oszczędza, ja nie chcą zwiedzać Syberii Panie Bartoszu, a szczególnie zimą.
-
2010/04/06 23:35:33
@bukol87 pisze: "Zajmuję się niejako zawodowo wymiarem aksjologicznym amerykańskiego systemu politycznego" oraz:
"Imperialistyczna i rozbuchana prezydencja za czasów Starszego Busha, Clintona i Młodszego Busha a teraz spotęgowana przez czarnoskórego Obamę sprawia, że USA tracą pozycję hegemona w stosunkach międzynarodowych."
Też nie będę się bawić i "nie rozwodząc się nad tym tematem zbyt obszernie zdradzę jedynie konkluzję": zawodowstwo rzecz względna i w zaprezentowanym tu wymiarze kuriozalna; żeby w nią uwierzyć, trzeba by wciągać się w Pański blog... no comment.
Szczególnie ze względu na syntetyczne wnioski o zagrożonej roli USA jako żandarma świata, a w szczególności ochroniarza ulubionej nacji Amerykanów, czyli nas, oczywiście. Ich reforma nam na pohybel!

I dobija mnie ten "czarnoskóry prezydent". Obama jest zwykłym prezydentem, tak każdy prezydent ma jakieś cechy wyróżniające. Np. Clinton był "sprośny", o czym Pan nie wspomniał itd.

@Bartosz Węglarczyk
Proszę się nie łamać, dziennikarz tak ma, że dostaje w łeb. Na pociechę dodam, że także artyści i inni rozpoznawalni ludzie nie mają lekko. Niech Pan machnie ręką na agresję :-)
-
2010/04/07 14:38:26
Panie Węglarczyk, zbroić się trzeba a nie jakieś reformy zdrowotne.
Ludzie i tak już za długo żyją, co do lich, chcą żyć wiecznie?
Jak bolszewicy znowusz dorwą się do władzy to żadne reformy zdrowotne nikomu nie pomogą. Dlatego zbroić się trzeba, ja nie mam zdrowia kopać ziemiankę w Kazachstanie.
Niech Pan to powie Tuskowi.
-
2010/04/08 07:48:20
Almetyna : idź może świecić swoją erudycją, oczytaniem i "niejako zajmowaniem się zawodowo" gdzie indziej.

Dziennikarz nie dostaje po łbie, poddany zostaje krytycznym sądom,tyle.
Każdy ma prawo do własnego zdania tak samo jak każdy kij ma dwa końce, nie wszystko jest czarne czy białe.
"Też , nie będziesz się bawić"? W chwili, gdy przepisałaś jakieś mądre zdania z zapewne jeszcze mądrzejszej knigi?!
"Sławni i artyści nie mają lekko" - powiedz to mojemu hydraulikowi, który twierdzi dokładnie to samo.
Poza tym, nie staraj się, nowej Ameryki już nie odkryjesz.
Miłego dnia i "nie wciągaj" się za nadto.
-
2010/04/08 13:46:24
@opary-absurdu:

Słyszałeś może co to język nienawiści? .
To co napisałeś niby do mnie nie jest aroganckie?
Mimo że, "Każdy ma prawo do własnego zdania tak samo jak każdy kij ma dwa końce"? Polemizować nie zamierzam, do tego trzeba minimum zimnej krwi po obu stronach, opary absurdu chyba to uniemożliwiają!

Uderz w młot, a kowadło się odezwie: też życzę "miłego dnia", a jak najdalej od Endgame i przy okazji - od mojego bloga.
-
iulius
2010/04/18 19:00:39
Na szczęście Amerykanom został jeszcze dostęp do broni, więc Obama nie może posunąć się zbyt daleko w wymazywaniu tych zalet Ameryki, które socjalistyczna Europa uważa za wstydliwe.
-
2010/06/30 14:29:30
poczytajcie, co bedzie jesli ciemne masy zagłosują na Jarka, czytajcie bo warto, trafna analiza:

watchtheduck.blox.pl/2010/06/Komorowski-czy-Kaczynski-jaka-droga-pojdzie-Polska.html
-
oponowy
2011/01/12 23:45:17
Chińczycy się cieszą, oni nie bawią sie w takie subtelności i dlatego podbijaja rynek
-
klimatyzacje
2011/02/28 18:50:41
W stanach lobby medyczne mocno trzyma wszystkich za gardło, zmiany tego stanu będzie bardzo klimatyzacja Warszawa trudna i niezwykle kosztowna.
-
2011/07/14 18:54:36
Panie Redaktorze, z zupełnie innej beczki: z przykrością stwierdzam, że jestem nieco zniesmaczony Pana występem w programie "Tak jest". Nie pojmuję w jaki sposób mógł Pan przejść płynnie od zdegustowania i niedowierzania w kwestii średniowiecznych poglądów posła Pięty do chamskich i szowinistycznych żartów na temat pracownicy biura PSL ("czy dostarcza przyjemności?"). Sądząc po minie red. Knapika on także nie był pod wrażeniem. Powiało Lepperem.
-
2012/01/25 19:44:18
Bartoszku, a tamten artykuł o pomniku Husseina to napisałeś, bo tam byłeś i widziałeś, czy opisałeś migawki z amerykańskiej telewizji?
-
2012/09/18 04:03:37
I co tu duzo gadac. Weglarczyk byl i wciaz jest zawzietym socjalista, zwolennikem Solidarnosci a zatem i zwolennikem socjal-komuno przemian Buraka Obamy. Tacy jak Weglarczyk nigdy i niczego sie nie naucza z najblizszej historii. Przykre to, chociaz nadzieja dla nas o innym spojrzeniu na przyszlosc i rzeczywistosc jak mawiala Ayn Rand to to, ze " Kazdy, kto walczy o przyszlosc, zyje w niej dzisiaj" Weglarczyka podziwialem niejako, ale po czasie zrozumialem, ze facet ow jest politycznie, moralnie i etycznie niezwykle destrukcyjna osobowoscia.
-
2013/02/12 15:40:59
Generalnie w stanach jeżeli chodzi o ubezpieczenia i służbę zdrowia to jest cyrk absolutny. To jest jak kocioł gazowy wiszący nad ogniskiem wybuchnie ani się nie obejrzymy :/
-
2013/09/06 05:35:59
By sie w koncu Weglarczyk wstydzil dokumentnie za Zdrowego Obame
-
2013/09/30 15:25:42
Ah no tak - ta pamiętna reforma, która miała sprawić, że przeogromna wartość firmy, jaką jest służba zdrowia USA w końcu stanie się rentowna i adekwatna do jej ogromu. A co do ostatniej tezy - zależy od tego kto upatruje jaką rolę w Państwie...
-
2013/10/08 16:04:21
Bardzo dobrze się stało, bo to był spory problem z Stanach. Dopóki chodziło o jakies przeziębienie to nie bylo problemu, ale gdy potrzebna już była np. endoproteza biodra to zaczynały się kłopoty zwykłych ludzi.
-
blazejt6
2014/08/07 18:53:31
A ja uważam, że to wyższa forma niewydolnego socjalizmu.
wyborcza.pl
Bartosz Węglarczyk

Szef działu zagranicznego Gazety Wyborczej

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi

Endgame

↑ Grab this Headline Animator

Subscribe to Endgame by Email