If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth of distance run...
Blog > Komentarze do wpisu

Nie zawsze warto rozmawiać

Polski MSZ źle zrobił nie odwołując wizyty ministra spraw zagranicznych w Warszawie kilka dni po tym, jak białoruska milicja siłą odebrała Polonii Dom Polski w Iwieńcu i zatrzymywała pod aabsurdalnymi zarzutami działaczy Związku Polaków.

Wizyta tak wysokiej rangi przedstawiciela białoruskiej rządu w kraju UE powinna być nagrodą za dobre zachowanie Mińska. Powinna być premią, bo jest medialnie głośna i w białoruskich mediach będzie słusznie przedstawiana jako kolejny przykład wychodzenia tego kraju z europejskiej izolacji.

Tymczasem sytuacja białoruskich Polaków jest z miesiąca na miesiąc coraz gorsza. Za chwilę w rękach prawowitego Związku Polaków nie będzie już żadnego Domu Polskiego, nie będzie też polskiej szkoły i działalności humanitarnej Związku. Reżim Łukaszenki będzie dalej konsolidował władzę, np. odcinając opozycję od internetu, ostatniego wolnego medium na Białorusi. Społeczeństwo obywatelskie, a raczej jego zaczątki, przestanie na Białorusi istnieć.

Odwołanie wizyty szefa białoruskiego MSZ w Warszawie nie jest zamrażaniem czegokolwiek, jest głosem sprzeciwu i uznaniem prawdy - nie mieliśmy i nie mamy żadnego wpływu na białoruskie władze. Wiara w siłę rozmowy jest przeważnie dobra, ale nie może być dogmatem.

 

środa, 10 lutego 2010, bartosz.weglarczyk

Polecane wpisy

  • D'Alema i Cimoszewicz

    Ambasador RP przy UE Jan Tombiński powiedział europejskim dziennikarzom, że Polska jest przeciwna kandydaturze Massimo D'Alemy na nowe stanowisko prezydenta UE

  • Biden i wszystko OK

    Wizyta wiceprezydenta Bidena nie przyniesie żadnych przełomych wydarzeń w stosunkach polsko-amerykańskich. A jednak jest bardzo ważna. Przede wszystkim dlatego,

  • Życie po tarczy

    Z piątkowej GW : Polska wciąż potrzebuje silnego sojuszu z USA. Tarcza mogła być jego podstawą, teraz trzeba po prostu poszukać czegoś w zamian Po wczorajszej d

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/02/10 21:44:56
A cóż to za pomysł z nagrodą? Czy z ministrami innych państw też mamy rozmawiać tylko kiedy na to zasłużą? Nie przekonuje mnie też argument dotyczący komentarzy w białoruskiej TV. Czy nie jest tak, że co by się nie działo władze i tak mogą przedstawić swój obraz sytuacji?
Problemem jest to, że nie mamy specjalnie realnych instrumentów nacisku na Mińsk (odwołanie spotkania ministrów nie jest takowym). Dlatego Sikorski próbuje (jak mniemam) przedstawić swojemu odpowiednikowi straty potencjalne (fundusze z PW) co oczywiście spotkania wymaga.
-
2010/02/11 00:03:09
A cóż to za problem? Powinien wysłać na spotkanie swojego zastępcę. Nie mógł odwołać, bo trochę się zagapił - to był pomysł PiS.
-
2010/02/16 07:37:07
Niema sie co podniecac sytuacja na Bialorusi. Przeciez ocieplenie stosunkow z zachodem to tylko zabieg taktyczny majacy na celu postraszenie Moskwy, w celu wynegocjowania lepszych cen za weglowodory. Jesli ktos wierzy, ze po tym co sie stalo na Ukrainie istnieja jakies szanse na "otwartosc" Bialorusi to jest poprostu ... marzycielem.
-
2010/02/23 21:06:52
polski MSZ ma nie lada kłopot: Euro2012 z Janukowyczem i polityka z Białorusią.

Już kiedyś pisałem w jednym z komentarzy na tym blogu, że polska powinna przede wszystkim starać się dobić targu z Łukaszenką.
wyborcza.pl
Bartosz Węglarczyk

Szef działu zagranicznego Gazety Wyborczej

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi

Endgame

↑ Grab this Headline Animator

Subscribe to Endgame by Email