If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth of distance run...
Blog > Komentarze do wpisu

Chińczycy rejestrują turystów

Okazuje się, że chińskie prawo wymaga, by wszyscy zagraniczni przybysze - biznesmeni, turyści i dziennikarze - rejestrowali na milicji swe miejsce pobytu w ciągu 24 godzin od przyjazdu do tego kraju. Przypomniała o tym ostatnio swym obywatelom ambasada kanadyjska.

Nie dopełniłem tego obowiązku będąc w Chinach, ale zdaje się że bardzo wielu przybyszy do Kraju Wielkiego Muru tego obowiązku nie dopełnia. Ciekawe - czy czytelnicy tego blogu zetknęli się kiedykolwiek z tym wymogiem?

środa, 16 kwietnia 2008, bartosz.weglarczyk

Polecane wpisy

  • Bayer Full w obronie chińskiego Muru

    W sobotę w ”Dzień Dobry TVN” odwiedził nas m.in. Sławomir Swierzyński, lider najlepiej znanego zespołu disco polo Bayer Full. I opowiadał o wielkiej

  • Czy Chińczycy naprawdę wyszli w kosmos?

    Obejrzyjcie sami. Ja nie jestem w stanie stwierdzić, na ile jest to wiarygodne. Ale może wśród czytelników Endgame jest ktoś, kto się na tym zna...

  • Chińczycy ocenzurowali Obamę

    No Orwell by nie uwierzył. W czasie transmisji na żywo z mowy inauguracyjnej Obamy chińska telewizja przerwała transmisję, bo Obama zaczął mówić o dyktaturze i

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2008/04/16 18:41:06
Nic nadzwyczajnego, w Polsce też istnieje obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców.
-
Gość: clear-cut, *.dhcp212-198-18.noos.fr
2008/04/16 19:37:23
@liban_czyk
A to nie dotyczy jakiegoś dłuższego pobytu? We Francji np. też trzeba się rejestrować na policji, ale jedynie jeżeli pobyt ma przekraczać pół roku.
-
Gość: YArEq, 91.196.28.*
2008/04/16 20:02:49
We Włoszech - obywatel UE ma się zarejestrować jeśli przebywa ponad 3 miesiące, spoza UE - 7 dni. Ale jeśli mieszkamy np. w hotelu, to ten obowiązek spoczywa na właścicielu hotelu, więc trudno go zauważyć
-
Gość: Marcin Mikolajczak, *.business.telia.com
2008/04/16 20:02:50
Obowiązek był zawsze. Hotele meldują gości automatycznie, wypełniając zazwyczaj formularz one line. Dlatego też, we wszystkich hotelach mających zezwolenie na przyjmowanie cudzoziemców jest internet :)
Niedopełnienie tego obowiązku raczej nie grozi specjalnymi konsekwencjami, o ile z jakiegoś powodu nie wejdzie się w kontakt z policją (na przykład podczas próby przedłużenia wizy).
Od niedawna jest informacja na rewersie karty wjazdowej, wypełnianej przy wjeżdzie.
-
2008/04/16 20:31:33
W Polsce obowiązek meldunkowy obejmuje nie tylko turystów zagranicznych, ale i Polaków. Np. odwiedzając ciocię z Pcimia albo stryjka z Warszawy i planując wizytę powyżej 24 godzin - powinniśmy dokonać meldunku czasowego. Inna sprawa, że nikt o to nie pyta - podobnie zresztą jak w Chinach.
-
2008/04/16 20:37:45
Sorry - przesadziłem. W Polsce można odwiedzić ciocię czy stryjka na dzień a nawet dwa bez meldunku. Obowiązek meldunkowy dotyczy pobytów powyżej 3 dni.
-
Gość: mario, *.host.songnetworks.se
2008/04/16 21:46:43
Przesada... jestem tam kilka razy w roku od kilku juz lat i nie spotkałem sie z żadnym ywmaganiem rejestracji. Ktoś się czepia jakis starych przepisów a sami w kraju mamy ich tysiące.
-
macracantorhynchus
2008/04/16 21:51:46
W Wielkiej Brytanii nie ma meldowania sie. Nie ma dowodow osobistych. Jest 'tylko' council tax i rachunki do placenia... :)
-
tomislater
2008/04/16 22:00:24
O tym meldunku u Ciotki nie słyszałem :))
-
follow
2008/04/16 22:55:55
W Rosji jest tak samo (no dobrze - informacje "z pierwszej ręki" ale sprzed kilku lat). Choć o ile mnie pamięć nie myli to przy pobycie co najmniej 3-dniowym. I w dodatku do pewnego stopnia tego przestrzegają. Podobno też zdarza się też, że przy wyjeździe na granicy robią problemy (no... oczekują gratyfikacji), jeśli nie pokaże się im meldunków.
-
2008/04/17 01:59:15
Inna ciekawostka prosto z Chin, chociaż już nieaktualna. Fragment opowieści pewnej dziewczyny z wyprawy do Lhasy:

"W Pekinie okazało się, że podróżnicy wciąż potrzebują pozwolenia, by wjechać do stolicy Tybetu. Potem muszą wykupić jeszcze inne papierki, by móc zobaczyć coś poza owładniętą chińskimi wpływami Lhasą. Regulacje dotyczące turystów są tak skomplikowane, że wielu ludzi Zachodu postanawia nie zgłębiać ich tajników i ryzykując wysokie grzywny i anulowanie chińskiej wizy, przemierzać Tybet nielegalnie.

Ceny pozwoleń na wjazd do Lhasy zależą od wielu czynników: od rangi biura turystycznego, pogody i nastroju sprzedających. Oficjalnie do Tybetu można wjechać podróżując w zorganizowanej grupie. W praktyce wygląda to tak, że biura turystyczne wpisują zainteresowanego na listę jakiejś fikcyjnej wycieczki, dołączają marnej jakości faks z centrum w Lhasie i kasują około 600 juanów. Do Tybetu jedzie się więc w jednoosobowej grupie turystycznej - o, chińska biurokracjo!"

Całość tu: www.zw.com.pl/artykul/399.html
Inne rzeczy o Tybecie: www.zw.com.pl/artykul/400.html i www.zw.com.pl/artykul/401.html

Wszystko pisane jakoś w październiku ub.r., a więc wtedy, kiedy gospodynie domowe nie wiedziały, o co z tym Tybetem biega.
-
ril
2008/04/17 06:44:50
Półtora tygodnia temu spędziłem z żoną 2 noce w Nanning w Chinach. Zameldowania na milicji nikt od nas nie wymagał, ale w hotelu spisali nasze dane, więc może być tak jak mówi Marcin Mikolajczak, że hotel wysyła informacje na milicję. Biurokracja jest rozbudowana, chcąc wymienić dolary musieliśmy w banku wypełnić formularz z wszystkimi naszymi danymi i pokazać paszport. Przy czym w przeciwieństwie do Wietnamu urzędnicy są skrupulatni a kontrola państwa zdaje się być silna. Więcej szczegółów na remotevietnam.blogspot.com/2008/04/nanning-1.html
-
Gość: Mulla_Komar, 87.85.146.*
2008/04/17 09:29:05
W Polsce. Moja zona musi sie meldowac bo inaczej nigdy wiecej nie dostanie wizy. Poza tym wymagaja of niej w konsulacie oficjalnego zaproszenia potwierdzanego w urzedzie wojewodzkim. Problem w tym ze standardowy formularz zaproszenia zawiera takie deklaracje, ktorych zaden wolny czlowiek nie zlozy.

W Austrii czesto jest tak ze przy wyjezdzie pytaja sie Polakow o Meldenzettel. Jesli przebywasz w danym miejscu powyzej 48 godzin, musisz sie zameldowac.

W Anglii. Ja nie musze sie rejestrowac, ale zona, spoza UE musi, bo inaczej - auf wiedersehen.
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/04/17 09:43:48
@roubal
Uzupełniając informację Roubala. ChRL wydaje osobny typ wizy w przypadku wjazdu do Tybetu. Efekt: jesli ma się chjińską wizę uzyskaną w ambasadzie w Warszawie upowazniającą do wjazdu do ChRL bez problemu można przylecieć z nią do Pekinu, ale lepiej nie lecieć do Lhasy. Znajomy z taką wizą przyleciał do Lhasy z Katmandu i spędził kilka godzin na lotnisku zanim go łaskawie wpuścili. Słowem: Chińczycy sami przyznają, że Tybet to nie Chiny :-)

co do tej "rejestracji turystów": pytanie co się kryje pod tym słowem. Jeśli to po prostu obowiązek meldunkowy to istnieje on we wszystkich państwach świata z wyjątkiem anglosaskich. Chyba, że chodzi tu o jakiś inny tryb rejestracji.

G.
-
Gość: Mulla_Komar, 87.85.146.*
2008/04/17 09:47:49
Hiszpania - medluja cie zanim jeszcze przylecisz - prosze sprobowac sobie kupic bilet lotniczy do hiszpanii (na stronie ryanair pojawia sie od razu komunikat ze zgodnie z przepisami ryanair musi otrzymac dane (czy kopie, juz nie pamietam) naszych dokumentow i przeslac je wladzom hiszpanskim przed nasza podroza.

Nie czepiajmy sie chin, w naszych czasach kazdemu normalnemu czlowiekowi nawet najbardziej liberalne panstwo wydaje sie jednym wielkim domem niewoli.
-
Gość: Barburka, *.w90-46.abo.wanadoo.fr
2008/04/17 13:15:35
Bylam w Chinach w sierpniu 2006 roku , wyjechalam z Francji na paszport polski i nigdzie nie musialam sie rejestrowac
-
Gość: , *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/05/07 11:48:00
Owszem czytelnik spotkał się... Raz jak sam wynajmowalem mieszkanie, musiałem udać się z właścicielem na milicję w celu podpisania jakis tam papierków. Innym razem gdy zjechałem pół Chin, zatrzymywałem się w hotelikach - tam obowiązek meldowania na policji ma właściciel/obsługa. Zwykła formalność.
-
Gość: chorwacja, *.adsl.net.t-com.hr
2008/12/18 13:37:10
Dzieje się tak, ponieważ wiele pochodzących z Chin.
wyborcza.pl
Bartosz Węglarczyk

Szef działu zagranicznego Gazety Wyborczej

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi

Endgame

↑ Grab this Headline Animator

Subscribe to Endgame by Email