If you can fill the unforgiving minute with sixty seconds worth of distance run...
Blog > Komentarze do wpisu

Dziennik taranuje żydowską łódź

Przy okazji czytania na Dziennik.pl wpisu na temat tarczy antyrakietowej w Turcji ze zdumieniem zobaczyłem wielką czołówkę o tym, że jacht Pogoria został zatrzymany w Izraelu, bo staranował rybacką łódkę.

Artykuł jak zwykle w stylu BIJĄ NASZYCH opisuje, jak to izraelska armia zatrzymuje jacht, biedni licealiści nie mogą wrócić do domu, zatrzymano ich nie wiadomo czemu, bla, bla, bla. Moim zdaniem to zwykła procedura w razie wypadku morskiego i tyle. I wzruszyłbym ramionami, gdyby nie to, że Dziennik.pl uważał za stosowne przy tym całym naburmuszeniu napisać, że Pogoria staranowała łódkę... żydowską:

Że co? Żydowską łódź?

Po jakieś pół godzinie wpis się zmienił na izraelską łódź:

To oczywiście nie jest antysemityzm, lecz zwykła głupota. Bo najważniejsze, to się dobrze nadymać, prawda, redaktorzy Dziennik.pl?

czwartek, 13 marca 2008, bartosz.weglarczyk

Polecane wpisy

  • Krzysiek Ziemiec w Wiadomościach

    Dopiero dziś miałem okazję obejrzeć Krzysztofa Ziemca prowadzącego Wiadomości TVP. I chcę tylko powiedzieć, że bardzo, bardzo się cieszę. Krzysiek wygląda dosko

  • Sfrustrowani i wszystkowiedzący

    Ludzie, którzy muszą koniecznie co pewien czas dla własnego zdrowia psychicznego przywalić GW, dzielą się na dwie klasy. Jedni - jak pewien zbyt wolno jego zdan

  • Lou Dobbs odchodzi

    To koniec pewnej ery w CNN. Lou Dobbs postanowił zrezygnować z pracy w stacji, a prezes CNN zwolnił do bez mrugnięcia okiem z kontraktu. Pamiętam Dobbsa sprzed

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Chajdeger, *.jmdi.pl
2008/03/13 21:54:57
Cenię papierowe wydanie dziennika.pl ale ten internetowy odpowiednik to naprawdę szmatławiec. Nośne tytuły , huczne nagłówki to norma , a jak człek sobie kliknie weń to ZAWSZE powiadam ZAWSZE jęk zawodu. I pomyśleć że kiedyś dziennik.pl był użytecznym źródłem informacji. Szkoda.
-
Gość: predyktor_44, *.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/13 22:09:38
Istotnie w Dzienniku źle się dzieje i to nie tylko merytorycznie. Opisując wypowiedzi ojca sióstr Radwańskich napisali "Mimo że polską "rakietą" numer 1 jest Agnieszka Radwańska, to po piętach drepcze jej młodsza siostra - Urszula." A mnie się zdaje , że drepcze dziennik w miejscu, a po piętach depcze Naszemu Dziennikowi!
-
marchewa79
2008/03/13 22:15:21
Szanowny Panie Bartku
Po pierwsze w artykule jak byk stoi że IZRAELSKĄ łódkę a nie żydowską. Uważam że różnica jest znacząca. Określenie izraelska ma charakter informacyjny natomiast Pan używając zwrotu "żydowska" imputuje "Dziennikowi" antysemityzm w sposób nieuprawniony.

Po drugie strasznie się Pan czepia "Dz" o za przeproszeniem pierdołę. Nie wiem czy ilość docinków w stosunku do konkurencji stanowi w GW podstawę premii kwartalnej. Jeżeli tak to pewien jestem że red. Kurski wynagrodzi Pana odpowiednio.Ja natomiast chętniej poczytał bym o bardziej ważkich sprawach. Chociażby o primaries w Missisipi.

Po trzecie wypadek Pogorii to jest news i tyle. Czyżby GW nie publikowała takich sensacyjnych historyjek. Kto jest bez grzechu...
-
2008/03/13 22:28:31
@MARCHEWA: szanowny Marchewo. Stanowczo doradzam przeczytanie jeszcze raz tekstu, bo nic nie zrozumiałeś.
-
2008/03/13 23:00:22
lodz rybacka, drewniana, plastykowa, zeliwna, itd. to rozumiem. ale co to za zwierz 'lodz zydowska' i czym sie on [tez zwierz, bo przeciez nie lodz] rozni od 'lodzi palestynskiej' lub 'lodzi polskiej'? Ciekawe czy gdyby 'pogoria' staranowala rybacka lodz w poblizu wloch, czy tekst brzmialby 'staranowal wloska lodz rybacka' czy po prostu 'staranowal lodz rybacka'
-
Gość: Lukeatyourself, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/13 23:36:37
Przepraszam, widocznie nie jestem na bieżąco, ale co złego jest w sformułowaniu "żydowska łódź"? Pytam, bo o ile wiem "Żyd" pisany wielką literą oznacza narodowość i nie rozumiem dlaczego nie można od tego tworzyć przymiotników. Pana boli "żydowska łódź". Dla mnie Izraelczyk na określenie obywatela Izraela brzmi równie sztucznie jak określanie "dozorcy" mianem "gospodarza domu". Dziwię się temu, co Pan pisze . . . Ale może o gustach językowych dyskutować się nie powinno. Pozdrawiam.
-
Gość: artek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/03/14 00:08:21
"Bo najważniejsze, to się dobrze nadymać, prawda, redaktorzy Dziennik.pl?"

Na rany chytrusa, czy pan Bartek kiedyś był na gazeta.pl? Czasami lead zmusza do barrel-rolla.
-
Gość: Nataniel, *.dsl.chcgil.sbcglobal.net
2008/03/14 05:31:43
Co Wy tu za pierdoly wypisujecie. Przecie wiadomo jaka dla Polakow konotacja slowa Zydowski, a jaka Izraelski. W jezyku angielskim mozna by to uzyc wymiennie, ale w jez. polskim brzmi to "Zyt"(kleks) mocium panie u Fredry, czy do Zyda (do zlodzieja). Ty Zydzie ( wyzyskiwaczu, oszuscie) i miliony roznych przywad zydowskich, kawalow o Zydach typu: przychodzi Zyd ( wiadomo ten obskurny, brudny, smierdzacy czosnkiem, podstepny i ktory ukrzyzowal Chrystusa). Ta sam konotacja co u Hitlera, czyz nie?
-
2008/03/14 08:07:13
@nataniel:
coś jest na rzeczy.
Ale do końca chyba nie.
Pierwotnie było tak jak piszesz, ale przez jakieś ostatnie sto lat ten Żyd dośc znacznie stracił na negatywnej konotacji, choć bezwzględnie przymiotnik ,,żydowski'' jest nadal negatywny.

Po rosyjsku słowo ,,Żyd'' jest zdecydowanie obraźliwe, a słowo ,,Jewriej'' (czyli zniekształcone ,,Hebrajczyk'' jest neutralne. I tak jest od jakichs 200 lat.
My Polacy przejęliśmy gros aktualnie używanych wulgarnych słów z języka rosyjskiego - proces trwał długoa, a zaczął się w XVIII w.
Być może tego Żyda też. Ale nie dałbym za tę tezę nawet 5 groszy sprzed denominacji.

A jeśłi Fredrze nie pokręciła chronologia, to akcja Zemsty dzieje się ok. 1810 roku - Papkin wspomina o niejakim lordzie Pembroke, który swoją funkcję objął jakieś dwa lata wcześniej. I musi się dziać przed rokiem 1811 - bo już wtedy jaskółki przebąkiwały o wojnie z Rosją - nawet w zaborze austriackim.

Czyli jeszcze słowo Żyd (lub żyd) miało zdecydowanie negatywną konotację.

A tak w ogóle to nie ,,Żyd mocium panie'', tylko ,,żyd jaśnie Panie - lecz w literę go przerobię...'' (bo to mówi Dyndalski). :-)

A czosnek jest bardzo dobry i zdrowy i używa go całe wybrzeże Morza Śródziemnego.
Problem w tym, że u nas mało mamy do czynienia z innymi nacjami z tego regionu.

pozdrowienia :-)
-
Gość: Nataniel, *.dsl.chcgil.sbcglobal.net
2008/03/14 08:41:00
moze, moze Kosmata, calkiem mozliwe co piszesz. A wogole to Pozdrawiam Kosmate, ale co sie dzieje z ta kontrowersyjna, czy moze raczej, z ta Pryncypialna i wyniosla moralnie Laaaura? Nataniel
-
Gość: Nataniel, *.dsl.chcgil.sbcglobal.net
2008/03/14 08:50:54
Wyobraz sobie Kosmata, ze wrocilem przed chwila z wieczorku z czeskiej kawiarni, gdzie na pianie gral polski virutoso, tj. pianista polski, ktory zadziwia tak polska klasyka, jazzem, wieczorkiem przy mikrofonie, jak i niesamowitym humorem. Nataniel
-
Gość: kuba, *.brnt.adsl.virgin.net
2008/03/14 08:59:31
@BW: to był żart, taki komentarz w stylu JR Nowak...
-
2008/03/14 09:31:47
@KUBA: słaby był ten żart.
-
marchewa79
2008/03/14 15:54:13
Szanowny Panie Bartku

Zwrot "To oczywiście nie jest antysemityzm, lecz zwykła głupota." przypomina mi stwierdzenie "Nie jestem antysemitą ale..." w wydaniu a rebours.

I rzeczywiście niewiele zrozumiałem z tekstu poza przytłaczającą chęcią "dowalenia" konkurencji.
-
2008/03/14 16:28:18
@MARCHEWA: aha, skoro nie zrozumiałeś prościutkiego tekstu, to już wszystko rozumiem. To nie za bardzo mamy o czym dyskutować.
-
2008/03/14 18:36:24
@Nataniel:
"A wogole to Pozdrawiam Kosmate, ale co sie dzieje z ta kontrowersyjna, czy moze raczej, z ta Pryncypialna i wyniosla moralnie Laaaura?"

Przesadziłeś. "Wyniosła moralnie"? Takie opinie zachowaj dla siebie, a najlepiej pisz na temat.
-
Gość: ironista, *.axelspringer.pl
2008/03/14 19:23:31
najzabawniejsze jest to, że dziennik.pl podając taką ponoć antyżydowską informację, wziął ją za gazetą.pl, zresztą się na nią powołując i cytując całą tę emocjonalną przybudówkę o bierdnych licealistach. To Wyborcza napisała w stylu "biją naszych", a dziennik.pl tylko to za nią powtórzył!!! Zabawne, prawda?
-
2008/03/14 20:27:57
@IRONISTA: No proszę, odezwał się obrońca z Axela Springera. To jak tam pracujesz, to wytłumacz mi proszę:
1. skoro informacja jest za Gazeta.pl, to dlaczego nie powołujecie się na gazeta.pl (co widać na skanie)?
2. dlaczego zmieniliści żydowską łódkę na izraelską łódkę po kilkunastu minutach, skoro wszytko było ok?

I podpisz się może, skoro zakamuflować się nie potrafisz.
-
Gość: ironista, *.axelspringer.pl
2008/03/19 16:06:26
Powołujemy się w tekście (wystarczy doczytać do końca), w odróżnieniu od gazety.pl, która kradnie czasem tematy i zapomina o powołaniu w ogóle. Wystarczy sprawdzić w wyszukiwarkach: ile razy my podaliśmy wiadomośc za gazetą.pl, a ile razy gazeta za nami. Nie wiem, kto zmienił na izraelską.
Nie zapomniałem o numerze IP, co sugerujesz w kolejnych wpisach. Masz nawet ostrzeżenie w formularzu komentarza, trudno nie zauważyć.
Zastanawiam się tylko, na ile wierzysz w to co piszesz, a na ile robisz to celowo dla wywołania określonego efektu. Jeśli to drugie, to rozumiem, wszak każda redakcja tak naprawdę robi to samo, tylko różnymi metodami. Ale jeśli pierwsze, to w sumie mi Ciebie szkoda. Masz taki zawężony świat przed oczyma.
-
2008/03/20 14:58:22
Polecam wszystkim ostatni komentarz Ironisty. Idealny przykład mendy internetowej. Anonimowy frustrat z Dziennika.pl nie ma odwagi, żęby się podpisać, ale pluje ile wlezie. Zostawiam jako przykład do dyskusji o internecie i o kulturze Axela Springera.
wyborcza.pl
Bartosz Węglarczyk

Szef działu zagranicznego Gazety Wyborczej

↑ top | © Agora SA | design by kate_mac
Schronisko dla Zwierząt w Łodzi

Endgame

↑ Grab this Headline Animator

Subscribe to Endgame by Email